KONTAKT

F.H.U.P. BRASTAL to dynamicznie rozwijająca się firma, która swoją działalność rozpoczęła w 1993 r.

Dane firmy

Location
Konstancin 1C
97-225 Ujazd, Polska
Phone
44 719 23 24
+48 606 704 737
Email
brastal@interia.pl

Obserwuj nas

Blog

maszyny_rolnicze_na_zewnatrz

Maszyny rolnicze, które eliminują potrzebę stosowania pługa

Tradycyjna metoda uprawy gleby za pomocą pługa, choć sprawdzona przez wieki, zaczyna ustępować miejsca nowoczesnym technikom minimalnej uprawy. Współczesne podejście ma na celu ograniczenie naruszenia struktury gleby, co przekłada się na jej lepszą zdrowotność, zwiększa zatrzymywanie wody i promuje zrównoważone rolnictwo. Brona talerzowa i agregat uprawowy to dwa przykłady maszyn rolniczych, które wyróżniają się w kontekście minimalnej uprawy.

Pługi i ich negatywny wpływ na glebę

Pług, który jest kluczowym narzędziem tradycyjnej uprawy roli od wieków służył do głębokiego spulchniania i odwracania gleby. Jego główne zadanie to przygotowanie ziemi do nowego sezonu uprawy, poprzez mieszanie oraz odwracanie warstw gleby, co umożliwia zasypywanie resztek roślinnych i chwastów.

Jednakże z czasem zaczęto dostrzegać jego negatywne skutki. Pług poprzez intensywną orkę – niszczy strukturę gleby, prowadzi do jej przesuszania, zwiększa ryzyko erozji i negatywnie wpływa na żyjące mikroorganizmy glebowe, które są kluczowe dla glebowego ekosystemu. Dlatego rolnicy coraz częściej poszukują alternatyw, które pozwoliłyby im na efektywne uprawianie roli, jednocześnie minimalizując jego negatywne skutki.

Alternatywa dla pługa

Na szczęście, dzięki postępowi technologicznemu rolnicy mają do dyspozycji nowoczesne maszyny, pozwalające na uprawę roli bez konieczności intensywnego orkowania. Brona talerzowa i agregat uprawowy to dwie z maszyn, które szczególnie zyskują na popularności.

Brona talerzowa to maszyna, służąca do płytkiego mieszania gleby i resztek pożniwnych. Wyprofilowane talerze, które można ustawić na odpowiedniej głębokości, umożliwiają skuteczne mieszanie gleby bez konieczności jej głębokiego odwracania. Dzięki temu brona talerzowa nie tylko minimalizuje negatywne skutki orki, ale również poprawia strukturę gleby i wspomaga życie mikroorganizmów glebowych. Oprócz tego można ją wykorzystać do eliminowania chwastów i grud ziemi.

Z kolei agregat uprawowy to wszechstronna maszyna, która pozwala na przeprowadzenie wielu operacji uprawowych jednocześnie – spulchnianie gleby, mieszanie z resztkami pożniwnymi, a nawet siew. Agregat uprawowy podobnie jak brona talerzowa umożliwia pracę na różnych głębokościach, dostosowując go do konkretnych warunków glebowych i uprawnych. W efekcie sprawdza się on znacznie lepiej niż tradycyjny pług w trudnych warunkach.

Jednym z takich rozwiązań jest profesjonalny agregat bezorkowy PORTO, który umożliwia spulchnienie i mieszanie gleby bez konieczności jej odwracania. Po jego użyciu na polu pozostają resztki pożniwne, które szybciej ulegają rozkładowi, wzbogacając glebę w substancje odżywcze.

Dlaczego warto wybrać bronę talerzową lub agregat uprawowy?

Korzystanie z brony talerzowej lub agregatu uprawowego ma wiele korzyści. Po pierwsze, te maszyny są bardziej efektywne energetycznie – wymagają mniej paliwa do wykonania tej samej pracy, co pług. Po drugie, pozwalają na oszczędność czasu – dzięki możliwości wykonywania kilku operacji jednocześnie np. przez agregat. W rezultacie można znacznie skrócić czas potrzebny na przygotowanie pola do siewu.

Jednak najważniejszą korzyścią jest pozytywny wpływ na glebę. Brona talerzowa i agregat uprawowy pozwalają na zachowanie naturalnej struktury gleby, wspierają życie mikroorganizmów glebowych, a także redukują ryzyko erozji. W ten sposób rolnicy mogą efektywnie uprawiać swoje pola, jednocześnie dbając o zdrowie i płodność swojej gleby. Zdecydowanie warto więc rozważyć zmianę tradycyjnej uprawy pługowej na nowoczesne metody uprawy z użyciem brony talerzowej lub agregatu uprawowego.