KONTAKT

F.H.U.P. BRASTAL to dynamicznie rozwijająca się firma, która swoją działalność rozpoczęła w 1993 r.

Dane firmy

Location
Konstancin 1C
97-225 Ujazd, Polska
Phone
44 719 23 24
+48 606 704 737
Email
brastal@interia.pl

Obserwuj nas

Blog

wal-uprawowy-huge-52-7

Wałowanie gleby – poznaj korzyści dla Twojego pola

Wałowanie to niezbędny zabieg, który przyczynia się do utrzymania równowagi w wodach podziemnych oraz znacznie ułatwia przygotowanie gleby pod siew lub sadzenie. Jego proces polega na ugniataniu, kruszeniu brył i wyrównywaniu powierzchni ziemi za pomocą specjalnych wałów uprawowych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej korzyściom, jakie przynosi wałowanie gleby, a także jakie maszyny rolnicze można wykorzystać do tego celu.

Korzyści wałowania gleby

Wał uprawowy poprzez dociskanie ziemi do podłoża, tworzy pokrywę glebową, która skutecznie ogranicza parowanie wody z gleby. W ten sposób ziemia zatrzymuje wilgoć w czasie suszy i upału, co jest szczególnie istotne dla młodych roślin i sadzonek, którym nawet krótkotrwały niedobór wody może zaszkodzić.

Kolejnym atutem wałowania gleby jest utrzymanie równomiernego poziomu powierzchni pola. Wałowanie pozwala na usunięcie brył i nierówności, a co za tym idzie ułatwia pracę innym maszynom rolniczym na polu. Oprócz tego pozwala na lepsze wykorzystanie nawozów, które nie są tracone w miejscach, gdzie ziemia jest zbyt zwarta lub zbyt luźna.

Inną zaletą zabiegu wałowania jest również zagęszczenie ziemi, w wyniku czego dochodzi do przyśpieszenia procesu kiełkowania nasion. Dzięki temu, siewki są mocniej osadzone w glebie i rozwijają się znacznie szybciej.

Rodzaje wałowania

Zabieg wałowania gleby możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

  • ugniatające – ten rodzaj wałowania opiera się na użyciu wałów pierścieniowych i gładkich, które umożliwiają silne dociskanie skiby po orce. Wały te są również skuteczne w wyrównywaniu uszkodzonej powierzchni, tworząc optymalne warunki dla dalszych prac rolniczych,
  • wgłębne – metoda wgłębna cechuje się intensywnym zagłębianiem w warstwy gleby, co powoduje skompresowanie i przyspieszenie procesu jej osiadania. W tym przypadku wykorzystuje się specjalne wały pierścieniowe typu Campbell lub strunowe,
  • kruszące – to proces, łączący wałowanie i ugniatanie, dążąc do rozdrabniania brył lub skruszenia twardej skorupy glebowej. Aby osiągnąć pożądany efekt, stosuje się wały o znacznej masie, takie jak wały Cambridge.

Narzędzia do wałowania gleby

Do zabiegu wałowania używa się specjalnych narzędzi i maszyn, w tym przede wszystkim wały uprawowe. Obecnie istnieje wiele rodzajów wałów uprawowych, które wybiera się w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Dobry przykład narzędzia do wałowania gleby stanowi między innymi wał uprawowy HUGE 3.2, 5.2 lub 6.2 przeznaczony do wyrównywania i rozbijania brył znajdujących się w glebie. Cieszy się on sporą popularnością wśród rolników, gdyż oferuje do wyboru różnego typu pierścienie – Cambridge, Crosskill i Łąkowe. Dzięki temu producent umożliwia indywidualnemu klientowi dopasować odpowiednie podzespoły maszyny w zależności od rodzaju gleby, uprawy, a także głębokości i potrzebnej siły ugniatania.