Aby zapewnić sprawną pracę na gospodarstwie rolnym, należy zainwestować w profesjonalne maszyny rolnicze, które zwiększą efektywność naszych działań. Odpowiedni zestaw narzędzi do uprawy pozwala znacznie przyspieszyć czas pracy na wielohektarowych polach, dzięki czemu prowadzenie gospodarstwa nie będzie takie żmudne i czasochłonne. Dlatego też pragniemy przedstawić Państwu kilka niezbędnych maszyn przeznaczonych do zabiegów uprawowych, bez których nie poradziłoby sobie większość rolników.
Ciągnik rolniczy
W małym i dużym gospodarstwie rolnym przyda się bez dwóch zdań – ciągnik. To właśnie on stanowi jedną z najczęściej stosowanych maszyn rolniczych do ciągnięcia innych narzędzi pozbawionych własnego napędu. Wobec tego umożliwia prawidłową pracę większości zawieszanych urządzeń, takich jak brony talerzowe, agregaty uprawowe, kosiarki, opryskiwaczy czy rozsiewaczy nawozów.
Najważniejszym parametrem każdego ciągnika jest moc, ponieważ określa ona jak ciężkie maszyny może wprawiać w ruch. Stąd też w sytuacji, gdy dochodzi do wybierania nowej maszyny uprawowej, należy najpierw zwrócić uwagę na jej całkowitą masę.
Brona talerzowa
W dzisiejszych czasach pług jest chętnie zastępowany przez twz. talerzówki, pracujące na znacznie większych głębokościach. Zależnie od potrzeb brony talerzowe pozwalają regulować wysokość pracy talerzy osadzonych na osi i wału doprawiającego, który ugniata, kruszy bryły oraz wyrównuje powierzchnię roli. W efekcie uzyskują o wiele lepszy efekt w przygotowaniu gleby pod uprawę. Oprócz tego znajduje zastosowanie w pożniwnej uprawie roli, w tym wymieszaniu resztek ścierniska, pobudzeniu samosiewów czy usunięciu chwastów.
Agregat uprawowy
Zamiast kilku narzędzi rolniczych można posiadać jedną maszynę uprawową w postaci agregatu łączącego w sobie funkcje urządzeń, takich jak glebogryzarka, brona talerzowa, kultywator czy siewnik. W ten sposób pomaga kompleksowo przygotować struktury gleby pod siew podczas zaledwie jednego przejazdu maszyny po polu.
Agregaty uprawowe są zbudowane z sekcji ostrych talerzy lub zębów, wału doprawiającego i niekiedy włóki lub hydropaku do zawieszenia siewnika. Dzięki temu niezwykle łatwo wgryzają się w podłoże, zrywając podeszwę orną oraz spulchniają glebę na płytkiej i głębokiej głębokości. To oczywiście nie jedyna funkcjonalność agregatów uprawowych, lecz jedynie przykład. Wszystko zależy od konkretnego modelu z określonymi komponentami roboczymi.
Sprawdź tutaj, jakie agregaty uprawowe oferuje firma Brastal zajmująca się produkcją maszyn rolniczych od 25 lat.
Siewnik
Żadne gospodarstwo rolne nastawione na produkcję roślinną nie obejdzie się bez dobrego siewnika, umożliwiającego równomierny wysiew nasion. Wobec tego do grupy niezbędnych maszyn rolniczych zaliczamy również siewnik.
Siewniki dostępne są dziś w wielu rodzajach, a mianowicie można podzielić je na sposób siewu – rzędowy, punktowy i rzutowy. Albowiem każdy gatunek rośliny posiada zupełnie inne wymagania dotyczące uprawy. Na uwagę zasługuje też kwestia pojemności skrzyni ładunkowej, dzięki której można pozwolić sobie na siew obejmujący sporą część terenu.
Cały proces wysiewu nasion może usprawnić między innymi siewnik pneumatyczny, który wykorzystuje do pracy przewody ciśnieniowe. W związku z tym, mamy przyjemność polecić Państwu nowe rozwiązanie SP 3.0 Fortune Seed czyli maszynę z własną hydrauliką stworzoną we współpracy z firmą AMJ AGRO.
Powiązane wpisy:
- 5 powodów, dla których warto zainwestować w agregaty uprawoweAgregat uprawowy to niezastąpiona maszyna dla rolników, która przynosi długoterminowe korzyści, wpływając na jakość i...
- Nawożenie i uprawa roli – jakie maszyny rolnicze wybrać?Poznaj funkcje maszyn rolniczych wykorzystywanych w procesach nawożenia i uprawy, takie jak beczkowozy, rozrzutniki obornika,...
- Ciężkie gleby a wybór odpowiedniego wału uprawowegoWybór wału dostosowanego do specyficznych potrzeb gleby jest niezbędny do osiągnięcia optymalnych warunków uprawy, zarządzania...
- Kupowanie maszyny rolniczej – na co trzeba zwrócić uwagę?W przypadku poszukiwania maszyn przez internet zwróć uwagę na oferty producentów, którzy od kilku lat...
- Jaki agregat wybrać do uprawy – talerzowy czy zębowy?Dziś agregaty rolnicze do uprawy gleby mogą być wyposażone w sekcje talerzy lub zębów. Obie...