KONTAKT

F.H.U.P. BRASTAL to dynamicznie rozwijająca się firma, która swoją działalność rozpoczęła w 1993 r.

Dane firmy

Location
Konstancin 1C
97-225 Ujazd, Polska
Phone
44 719 23 24
+48 606 704 737
Email
brastal@interia.pl

Obserwuj nas

Blog

talerzowe-brastal-glowna1

Jaki agregat wybrać do uprawy – talerzowy czy zębowy?

Agregat talerzowy i zębowy to dwie popularne maszyny rolnicze, które różnią się sekcjami ostrzy rozmieszczonych na ich osiach. Oba agregaty są równie często wykorzystywane przez rolników do uprawy roli, lecz ich metoda wykonania zabiegu jest nieco inna. Wobec tego warto dobrze przemyśleć wybór agregatu uprawowego w zależności od swoich indywidualnych potrzeb. Z tej racji sprawdź w naszym artykule, do jakich celów przeznaczono agregat talerzowy, a do jakich z sekcją zębów.

Charakterystyka i przeznaczenie agregatu zębowego

Agregaty uprawowe składające się z dwóch rzędów wibrujących, ostrych zębów rewelacyjnie sprawdzają się w uprawie przedsiewnej. Mogą one współpracować z siewnikami, dzięki czemu podczas uprawy gleby po orce można wykonać jednocześnie siew, co w konsekwencji pozwala ograniczyć ilość przejazdów maszyną i ubytek wody z powierzchni.

Zęby szczególnie dobrze radzą sobie z glebą lekką i piaszczystą, ale niekoniecznie z cięższą. Przy uprawie roli z dużą pozostałością resztek pożniwnych zdarza się, że przyczepiają się one do zębów, co skutkuje zapychaniem się agregatu uprawowego. W takich sytuacjach lepiej poradzi sobie agregat z talerzami.

Inną istotną cechą agregatu zębowego jest jego rozmiar. Mianowicie agregat z zębami jest znacznie krótszy i lżejszy, niż talerzowy. W rezultacie nie trzeba obawiać się o moc posiadanej maszyny dwukołowej (ciągnika lub traktora), ponieważ nie stawia on wysokich wymagań.

Do czego zastosować agregat talerzowy?

Wprawdzie agregat uprawowy z rzędami niezależnie pracujących talerzy jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem do zabiegów agrotechnicznych, lecz jego całkowita masa jest znacznie większa od agregatu zębowego. Z tego powodu posiada on większe zapotrzebowanie na moc. Oznacza to, że słabsze traktory i ciągniki nie będą w stanie pracować z wszystkimi modelami agregatów talerzowych. Dlatego też trzeba uważnie dobierać agregat talerzowy do swojego gospodarstwa rolnego.

Agregat talerzowy mocniej dociska podłoże i wyróżnia go wyższa odporność na przeciążenia podczas uprawy gleby ciężkiej, w której ma do czynienia z kamieniami i grubymi bryłami ziemi. Oprócz tego maszyna wyposażona jest w wał doprawiający, który wyrównuje powierzchnię i odpowiada za określone ustawienie talerzy do pracy na danej głębokości gruntu, do jakiej dochodzą tarcze.

Głównym zadaniem agregatu talerzowego jest płyta uprawa roli i spulchnianie gleby po orce. Maszyna rolnicza z talerzami doskonale radzi sobie z większą ilością zabiegów uprawowych i wszelkimi warunkami panującymi na gospodarstwie rolnym, bez względu na lekką czy ciężką glebę.

Zdecyduj między agregatem z sekcją talerzy a zębów

Podsumowując agregaty rolne mogą być wyposażone w sekcje talerzowe lub zębowe. Oba rodzaje agregatów pozwalają zaoszczędzić sporo czasu na polu, ale nie każde ostrze poradzi sobie z uprawą cięższej gleby. Dlatego też osobom, które mają do czynienia z glebą piaszczystą, kamienistą, gliniastą, jak i dużą ilością resztek pożniwnych zalecamy wybrać agregat talerzowy. Pomimo tych niekorzystnych warunków sekcje uzębionych talerzy kompleksowo spulchniają glebę i dokładnie rozdrabniają bryły ziemi.

Jeśli chodzi o gospodarstwa rolne z przewagą gleb lekkich to idealne będą agregaty z sekcjami zębów, ponieważ stanowią one lżejszy model maszyny rolniczej, który nie będzie miał żadnego problemu z przygotowaniem gleby do siewu. Ponadto pozwalają one zaoszczędzić ilość paliwa w maszynie dwukołowej.