KONTAKT

F.H.U.P. BRASTAL to dynamicznie rozwijająca się firma, która swoją działalność rozpoczęła w 1993 r.

Dane firmy

Location
Konstancin 1C
97-225 Ujazd, Polska
Phone
44 719 23 24
+48 606 704 737
Email
brastal@interia.pl

Obserwuj nas

Blog

agregat-drapakowy-aramis-3

Kupowanie maszyny rolniczej – na co trzeba zwrócić uwagę?

Kupno nowej maszyny rolniczej z pewnością niepokoi niejednego rolnika, gdyż decyzja ta wiąże się z ogromnym nakładem finansowym. Co więcej może się zdarzyć tak, że wybrana maszyna nie będzie spełniać oczekiwań, bądź najzwyczajniej zostaniemy oszukani przez obcą osobę. Dlatego też przygotowaliśmy dla Państwa kilka rad, które dotyczą bezpiecznego zakupu dowolnej maszyny rolniczej do pracy na gospodarstwie. Dzięki nim unikniesz ryzyka i najczęściej popełnianych błędów wśród kupujących.

Ogłoszenia internetowe maszyn rolniczych

W przypadku poszukiwania maszyn i narzędzi przez internet zwróć uwagę na oferty producentów czy zwykłych użytkowników, który już od co najmniej kilku lat publikują ogłoszenia sprzedażowe. W przeciwnym razie nie będziesz mieć gwarancji, kim oni są i czy istotnie można zaufać ich opisowi w ofercie. Najlepiej by było, gdybyś poszukał stron internetowych, na których wystawia się opinie dla sprzedających. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić oceny od innych osób kupujących, co weryfikuje ich autentyczność.

Brak zdjęć maszyny w ogłoszeniu sprzedażowym

Jeśli w ogłoszeniu sprzedający nie umieścił żadnego zdjęcia przedstawiającego wygląd maszyny, to lepiej pominąć taką ofertę. Zwracaj wyłącznie uwagę na oferty ze zdjęciami, gdyż oznacza to, że dana osoba nie ma nic do ukrycia. Natomiast, gdy zdjęcia są niewyraźne poproś prywatnie o wysłanie poprawionych zdjęć maszyny rolniczej. W ten sposób zyskasz pewność, że faktycznie ma daną maszynę w posiadaniu i będziesz mógł lepiej się jej przyjrzeć.

Poproś o filmik prezentujący działanie maszyny

Przy rozmowie z osobą sprzedającą dobrym wyjściem jest poproszenie o wysłanie filmiku, na którym osobiście przedstawi pełne działanie maszyny rolniczej. Taki filmik pozwoli Ci ocenić faktyczny stan urządzenia, działanie a przede wszystkim upewnić się, że sprzedający nie próbuje Cię oszukać i jest chętny pomóc.

Pamiętaj o sprawdzeniu numeru fabrycznego

Maszyny rolnicze posiadają numer fabryczny na tabliczce znamionowej, który pozwala poznać wszystkie dane i prześledzić jej historię w Centralnej Informacji np. na stronie epuap.gov.pl (CEPIK). W rezultacie będziesz mógł sprawdzić wybraną maszynę pod kątem prawnym, czy nie została skradziona lub nie doszło do innych niepokojących incydentów. Stąd też zdobycie numeru identyfikacyjnego od sprzedającego jest bardzo ważne. Zwykle taka informacja znajduje się już w ogłoszeniu czy na zdjęciu maszyny, ale czasem może być niewyraźna.

Niskie ceny jako podejrzany znak

Oferty maszyn rolniczych z niskimi cenami są podejrzane, dlatego też wolimy Państwa przed nimi ostrzec i chwilę się zastanowić. Oceń sam za ile byś sprzedał taką maszynę w zależności od rocznika produkcji, stanu i przebiegu, a następnie zacznij rozmowę. Nie daj się jednak oszukać, gdyż wiele oszustów specjalnie zaniża oceny sprzedając takie maszyny z większymi lub mniejszymi usterkami, o których Was nie poinformuje. W żadnym wypadku nie kupuj taniej maszyny rolniczej przed obejrzeniem i przetestowaniem jej działania.

Umów spotkanie z osobą sprzedającą maszynę rolniczą

Czy to droższy czy tańszy model maszyny rolniczej – w obu przypadkach powinieneś obejrzeć ją na żywo przed dokonaniem zakupu. Oczywiście nie chodzi tylko o oglądanie z zewnątrz, lecz poproś o jej uruchomienie i jazdę próbną. Jeśli sprzedający nie będzie chciał włączyć maszyny, to zrezygnuj z zakupu. Takie zachowanie to ewidentny znak, że osoba ma coś do ukrycia.

Z kolei po odbytej jeździe próbnej decyzja należy do Ciebie, a mianowicie wiesz już mniej więcej czego możesz się spodziewać po maszynie. Nie zapomnij jednak, by na miejscu sprawdzić jeszcze dowód rejestracyjny i inne ważne dokumenty związane ze sprzętem.