KONTAKT

F.H.U.P. BRASTAL to dynamicznie rozwijająca się firma, która swoją działalność rozpoczęła w 1993 r.

Dane firmy

Location
Konstancin 1C
97-225 Ujazd, Polska
Phone
44 719 23 24
+48 606 704 737
Email
brastal@interia.pl

Obserwuj nas

Blog

agregaty-rolnicze-dla-gospodatstw-rolnych

Jakie są rodzaje agregatów rolniczych?

Efektywna uprawa roślin zależy od wielu czynników, a mianowicie właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych gleby. Istotną rolę w tym procesie odgrywają maszyny, zwłaszcza agregaty rolnicze. Pozwalają one na wykonanie wielu zabiegów jednocześnie, co ogranicza liczbę przejazdów ciężkich maszyn rolniczych po polu, a tym samym zmniejsza ich wpływ na glebę. Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje agregatów: przedsiewne, uprawowo-siewne i pożniwne. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i zastosowania, które omówimy poniżej.

Agregaty przedsiewne

Agregaty przedsiewne, zwane również biernymi, służą do przygotowania gleby przed siewem. Są one wyposażone w kilka rzędów narzędzi, takich jak talerze lub zęby, które pracują na różnych głębokościach. Ich główną funkcją jest wyrównywanie powierzchni gleby po uprawie orkowej lub bezorkowej, a także poprawa struktury gleby w systemie uprawy zerowej. Dzięki tym właściwościom, agregaty przedsiewne tworzą idealne warunki dla kiełkowania nasion i wzrostu roślin.

Agregaty uprawowo-siewne

Najbardziej wszechstronnymi i popularnymi maszynami wśród rolników są agregaty uprawowo-siewne. Łączą one w sobie funkcje uprawy i siewu, co pozwala na jednoczesne przygotowanie gleby i wysiew nasion. Konstrukcja tych maszyn zawiera hydropak, który umożliwia zawieszenie różnych rodzajów siewników. Oprócz tego, składają się one z uzębionych talerzy lub zębów, wałów doprawiających oraz innych elementów roboczych, zależnie od modelu.

W ofercie firmy Brastal znajdują się trzy modele takich agregatów uprawowo-siewnych: talerzowy AT, drapakowy AR i talerzowy AD 3.0. Maszyny te potrafią wykonywać wiele zadań, takich jak:

  • spulchnianie,
  • kruszenie,
  • wyrównywanie,
  • rozrywanie zeskorupiałej powierzchni,
  • niszczenie chwastów,
  • wysiew nasion,
  • mieszanie nawozów mineralnych z glebą.

Agregaty pożniwne (ścierniskowe)

Agregaty ścierniskowe są przeznaczone do płytkiej uprawy pożniwnej. Łączą w sobie funkcje kultywatora i brony talerzowej, dzięki czemu są idealne do spulchniania, mieszania i obracania gleby. Wyposażone są w uzębione talerze tnące oraz wały doprawiające, które pomagają w ograniczaniu wysuszania gleby, walce z chwastami oraz rozkładzie resztek pożniwnych. Działanie tych maszyn przyspiesza kiełkowanie i wschody roślin, co ma pozytywny wpływ na plony.