KONTAKT

F.H.U.P. BRASTAL to dynamicznie rozwijająca się firma, która swoją działalność rozpoczęła w 1993 r.

Dane firmy

Location
Konstancin 1C
97-225 Ujazd, Polska
Phone
44 719 23 24
+48 606 704 737
Email
brastal@interia.pl

Obserwuj nas

Blog

Layer-648

Dlaczego należy pamiętać o terminie wysiewu poplonów?

Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że jakość i wielkość plonów zależy od żyzności gleby na polu rolniczym. Dlatego też między dwoma głównymi plonami uprawia się poplony czyli rośliny, które odgrywają rolę zielonego nawozu. Naturalny zielony nawóz dostarcza glebie cennych składników mineralnych, dzięki czemu zwiększa się jej żyzność. Wysiew poplonu przeprowadza się od razu po zbiorach, aby odpowiednio odbudować warunki glebowe. W tym celu wykorzystuje się profesjonalne maszyny rolnicze, które znacznie ułatwiają i przyśpieszają tę pracę. Sprawdź, na czym to polega.

Czym są poplony?

Poplony to zielone rośliny uprawne, które wysiewa się na polu po to, by odstraszały chwasty i w odpowiednim czasie przygotować się do zbiorów siana, kiszonki lub zielonej masy. To właśnie ta zielona masa stanowi ważną formę nawozu organicznego, dzięki czemu jesteśmy w stanie skutecznie odbudować stan wyjałowionej gleby po zbiorach. Co więcej przekopując zieloną masę z glebą osłania ją przed słońcem oraz zapobiega przed utratą wody i składników mineralnych.

Dziś najpopularniejszymi roślinami na poplon wykorzystuje się rośliny z rodziny bobowatych i strączkowe. Jednak wszystko zależy od warunków glebowych, gdyż niektóre z nich nie sprawdzą się tak dobrze, jak facelia czy biała gorczyca.

Co takiego zyskujemy poprzez wysiew poplonu?

Jak już wspomnieliśmy, zielony nawóz mocno przyczynia się do poprawy struktury i żyzności gleby, a tym samym do otrzymania w przyszłości bogatszych plonów. Dlatego też wysiew przeprowadza się tuż po żniwach i jednocześnie przed kolejnym plonem roślin. Poplony charakteryzują się szybkim wzrostem, a mianowicie ich okres wegetacji wynosi około 60-80 dni, więc zdążą wykiełkować i wyrosnąć przed następną uprawą. Ponadto poza wzbogaceniem gleby o składniki odżywcze i mineralne wydzielają związki hamujące rozwój szkodliwych organizmów, zwalczają je i zapobiegają wystąpieniu chorób. Z tej racji wysiew poplonów stanowi swojego rodzaju podstawową metodę zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby i szkodników.

Warto zaznaczyć, że świeża masa przyoranych roślin może zastąpić parę ton obornika, bądź pozwala uzyskać paszę dla zwierząt. Do innych zalet poplonów należy także to, że ich obecność w okresie jesiennym i zimowym przeciwdziała powstawaniu erozji wietrznej i wodnej.

Jakie maszyny wykorzystuje się do wysiewu poplonów?

Wysiew poplonu nie przeprowadzi się bez odpowiedniej maszyny rolniczej typu siewnik, bowiem gospodarstwa rolne są tak duże, że ręczna metoda całkowicie odpada. Siewniki pneumatyczne lub mechaniczne są zbudowane z pojemnych zbiorników na materiał siewny, aparatów, rur i redlic wysiewających, które wprowadzają nasiona prosto we wcześniej przygotowane bruzdy w glebie.

Oba rodzaje siewników pomagają precyzyjnie zasiać całą powierzchnię pola w ciągu kilku godzin. Jednakże pracują one na innej zasadzie, dlatego też ich wybór zależy od preferencji rolnika. Siewnik pneumatyczny opiera się na wytworzeniu podciśnienia zasysającego nasiona, natomiast mechaniczny napędza całą konstrukcję poprzez ruch jednego z kół pojazdu, przez co wałki wysiewające przenoszą ziarno przez tuleje prosto do ziemi.

Zamiast siewników można zastosować wielofunkcyjne agregaty uprawowo-siewne, które podczas jednego przejazdu będą dodatkowo przygotowywać kompleksowo glebę. Pozwoli to nam zminimalizować ilość przejazdów maszyn rolniczych na polu, co będzie miało lepszy wpływ na strukturę ziemi. Poza tym, agregaty uprawowe usprawniają proces przekopania, rozdrabniania i spulchniania gleby, wskutek czego plony szybciej kiełkują i rosną.

Pamiętaj jednak, aby do każdego gospodarstwa rolnego podejść indywidualnie zależnie od warunków glebowych i rodzaju wysianych roślin. Skupiając się na przygotowaniu gleby i jej zasianiu dobrze będzie radzić sobie klasyczny agregat uprawowo-siewny w wersji z talerzami lub zębami. W przypadku agregatów talerzowych będą one lepiej mieszać glebę z dużą ilością pozostałości roślinnych, w tym zieloną masę. Natomiast agregaty ścierniskowe mają za zadanie poderwać ściernisko, niszczyć chwasty, kruszyć bryły i zmieszać nawóz z glebą.