KONTAKT

F.H.U.P. BRASTAL to dynamicznie rozwijająca się firma, która swoją działalność rozpoczęła w 1993 r.

Dane firmy

Location
Konstancin 1C
97-225 Ujazd, Polska
Phone
44 719 23 24
+48 606 704 737
Email
brastal@interia.pl

Obserwuj nas

Blog

scott-ymker-U22ELf-dXK0-unsplash-edited-scaled-1

Czy można użyć agregat uprawowy do wysiewu poplonu?

Do efektywnej odbudowy wyjałowionej gleby po zbiorach wykorzystuje się wiele różnych metod i rodzajów maszyn rolniczych. Agregat uprawowy jest jednym z takich narzędzi, dzięki którym możemy z łatwością zadbać o jakość naszych przyszłych upraw. Sprawdź zatem, w jaki sposób agregaty uprawowe przyczyniają się do wysiewu poplonu, aby stworzyć cenny zielony nawóz przed właściwymi plonami.

Czym jest wysiew poplonu?

Wysiew poplonu to nic innego, jak przekopanie gleby po zbiorach i wysianie określonych roślin, tworzących naturalny zielony nawóz, który pomaga zapobiec rozwojowi chorób i szkodników. Poplony określa się jako rośliny uprawiane między dwoma głównymi plonami. Dzięki nim poprawia się jakość gleby, poprzez wzmogacenie jej o wiele cennych a zarazem brakujących składników. Natomiast wcześniejsze zaoranie pola sprawia, że substancje organiczne wracają do gleby, tym samym zapobiega to utracie wilgoci, wyjałowieniu, chwastom a przede wszystkim poprawia strukturę roli. Z tego powodu tak ważne jest sprawne wykonanie tego zabiegu przy użyciu maszyn rolniczych, gdyż z ich pomocą można znacznie przyspieszyć i zwiększyć efektywność upraw.

Agregat uprawowy jako maszyna do wysiewu poplonu

Do stworzenia odpowiednich warunków glebowych dla roślin uprawnych, potrzebne są maszyny rolnicze takie jak agregaty talerzowe, uprawowo-siewne czy ścierniskowe. Wykorzystując je można sprawniej przekopać, wyrównać, spulchniać glebę i rozdrobnić bryły. Pozwala to odpowiednio przygotować podłoże do wysiewu, by móc cieszyć się szybkim wzrostem i dużym plonem.

Oczywiście każdy z wyżej wymienionych agregatów różni się indywidualnym podejściem do zabiegów uprawowych, dlatego w zależności od tego jakie efekty pragniemy uzyskać, trzeba wybrać jego model. Jeśli chodzi o agregaty talerzowe to są one idealne do kruszenia brył i mieszania resztek pożniwnych z ziemią. Z kolei modele uprawowo-siewne z przymocowanym hydropakiem są przeznaczone do kompleksowego przygotowania i zasiania gleby. Natomiast agregaty ścierniskowe świetnie radzą sobie z uprawą pożniwną każdego rodzaju gleby, a nade wszystko jej spulchnianiem.

Inne przydatne maszyny rolnicze

Niezwykle przydatnym narzędziem rolniczym do wysiewu poplonu jest siewnik. To właśnie on zapewnia równomierne rozłożenie nasion wybranych roślin uprawnych na polu. Wbrew pozorom to małych rozmiarów maszyna, składająca się z większego zbiornika na nasiona i tarczy do rozsiewania materiału. Silnik siewnika wprawia w ruch tarcze, przez co rozsiewa on odpowiednią ilość nasion na wyznaczoną powierzchnię roli. Siewnik potrafi rozsiać nasiona w miejscu oddalonym od maszyny nawet o kilka metrów.

Istotną zaletą siewników jest fakt, że mogą ściśle współpracować z innymi maszynami rolniczymi typu agregaty uprawowe i ścierniskowe. Bez problemu można przymocować siewnik do wybranego agregatu, by podczas jednego przejazdu roboczego na polu móc przekopać i zasiać odpowiedni materiał siewny. Połączenie siewnika i agregatu rolniczego umożliwia przeprowadzić wysokiej jakości zabiegi agrotechniczne, w tym właśnie wysiewu poplonu.