KONTAKT

F.H.U.P. BRASTAL to dynamicznie rozwijająca się firma, która swoją działalność rozpoczęła w 1993 r.

Dane firmy

Location
Konstancin 1C
97-225 Ujazd, Polska
Phone
44 719 23 24
+48 606 704 737
Email
brastal@interia.pl

Obserwuj nas

Blog

brona-talerzowa-atos-7

Czym jest agregat talerzowy?

Jeśli szukasz dobrej maszyny rolniczej do uprawiania gleby na swoim gospodarstwie, to z pewnością zainteresuje Cię wielofunkcyjny agregat talerzowy. Jego wielofunkcyjność objawia się tym, że składa się z kilku narzędzi rolniczych, pozwalających przeprowadzić wiele różnych czynności w jednym przejeździe na polu. W ten sposób pozwala przyspieszyć pracę i zmniejszyć ilość przejazdów ciężkich maszyn, dzięki czemu jednocześnie unikniemy nadmiernemu gnieceniu gleby. To jeden z głównych powodów dla którego agregat talerzowy stał się tak popularny wśród rolników. Dowiedz się o nim czegoś więcej.

Agregat talerzowy co to za maszyna?

Agregat talerzowy to wielofunkcyjna maszyna rolnicza do uprawy roli, która ma na celu usprawnić i zwiększyć efektywność prac na polu. Z jej pomocą można bowiem zapewnić korzystne warunki glebowe do kiełkowania, wzrostu i plonowania roślin uprawnych. Zawdzięczamy to zaawansowanej budowie agregatu, a mianowicie uzębionym tarczom umieszczonym do siebie równolegle w dwóch rzędach na osi i wałowi doprawiającemu. Oprócz tego agregaty talerzowe często umożliwiają na ścisłą współpracę z innymi urządzeniami rolniczymi np. kultywatorem, glebogryzarką czy siewnikiem.

Na czym polega działanie agregatu talerzowego?

Tak naprawdę, agregaty talerzowe to taki typ maszyn, który nie działa bez mocy pojazdu rolniczego typu ciągnik lub traktor. Przyczepia się je z tyłu ciągnika i dopiero tak są one wprawiane w ruch. Podczas jazdy wszystkie jej elementy zaczynają obracać się na skutek pędu drugiej maszyny. Na szczęście w przeciwieństwie do innych ciężkich narzędzi doczepianych do pojazdów nie mają aż tak dużego zapotrzebowania na moc. Wszystko oczywiście zależy od masy i wielkości konkretnego modelu agregatu talerzowego. Im jest szerszy i cięższy, tym więcej mocy będzie potrzebować od ciągnika, by wprawić wszystkie elementy w ruch.

Jeśli chodzi o działanie agregatów talerzowych to głównymi elementami pracującymi są dyski w kształcie talerzy, które ustawia się pod odpowiednim kątem nachylenia do ziemi, aby przecinały glebę na zadaną głębokość. Jednocześnie tuż za sekcją dysków obraca się wał doprawiający, który między innymi wyrównuje i ugniata powierzchnię. Z kolei po dwóch stronach talerzy umieszczone są ekrany boczne, zapobiegające odrzutowi gruntu poza obszar agregatu.

Na jakie czynności pozwala agregat uprawowy z talerzami?

Agregaty talerzowe są uwielbiane ze względu na ich uniwersalność. Albowiem służą nie tylko do płytkiej uprawy roli podczas siewu i po żniwach, ale też podorywki ścierniska, usuwania chwastów czy mieszania z glebą wysiewanego wapna, nawozów mineralnych i rozrzuconego obornika. Jak widać możliwości jest naprawdę wiele.

Na szczególną uwagę zasługuje też fakt, że agregat talerzowy dobrze radzi sobie ze spulchnianiem i mieszaniem gleby z dużą ilością resztek pożniwnych, co pozwala wykorzystać ich potencjał, który objawia się uwalnianiem łatwo przyswajalnych składników odżywczych dla roślin.