KONTAKT

F.H.U.P. BRASTAL to dynamicznie rozwijająca się firma, która swoją działalność rozpoczęła w 1993 r.

Dane firmy

Location
Konstancin 1C
97-225 Ujazd, Polska
Phone
44 719 23 24
+48 606 704 737
Email
brastal@interia.pl

Obserwuj nas

Blog

christian-holzinger-sveHkwrWNWg-unsplash

Jak dbać o żywotność brony talerzowej?

Brony talerzowe służą do wykonywania jednych z najcięższych prac na gospodarstwie rolnym, a mianowicie cięciu wierzchniej warstwy roli i odwróceniu jej. Dzięki temu dochodzi do dokładnego wymieszania i spulchniania gleby, tworząc dobre warunki do rozwoju roślin. Dlatego też talerzówki zajmują wysokie miejsce w rankingu maszyn rolniczych. Brona talerzowa to pewnego rodzaju inwestycja, która zwróci się podczas jej eksploatowania. Sprawdź jak o nią właściwie dbać, aby zachowała swoją skuteczność przez długi okres czasu, bez wystąpienia poważniejszych awarii.

Właściwe użytkowanie brony talerzowej

Brona talerzowa to zaawansowana maszyna rolnicza, która wymaga odpowiedniej wiedzy na temat jej użytkowania w uprawie pożniwnej i przedsiewnej. Nie powinno się wykorzystywać brony w innym celu, niż dopuszczonym przez producenta. Albowiem może to skutkować awarią nie tylko części, ale całego sprzętu. Ponadto nie można wprowadzać samowolnych zmian w jej konstrukcji, gdyż niekompatybilne elementy prowadzą między innymi do wadliwego działania talerzówki.

Prawidłowe przygotowanie maszyny do pracy jest tak samo ważne, jak jej dokładne oczyszczenie z ziemi i resztek roślinnych po każdorazowym zabiegu. Wynika to z tego, że resztki roślinne nawijają się w punktach łożyskowania talerzy i wału doprawiającego, utrudniając im ruch. W konsekwencji przy następnym użyciu zbiera się ich więcej, doprowadzając nawet do całkowitego zablokowania ruchomych elementów maszyny w czasie pracy. Natomiast po zakończonym sezonie koniecznie należy uzupełnić uszkodzenia powłoki lakierniczej i zabezpieczyć pozostałe elementy przed korozją.

Konserwacja talerzówki w sezonie

Nawet przy właściwej eksploatacji brony talerzowej dochodzi do zużycia i uszkodzeń elementów roboczych tak, jak przy każdej innej maszynie rolniczej. Dlatego też bardzo istotną kwestią jest sprawdzanie stanu technicznego poszczególnych części, które cechują się największą awaryjnością. Na taką systematyczną kontrolę zasługują talerze, łożyska, tuleje łożyskowe i dystansowe, panewki, oprawy panewek, nakładki czy nakrętki. Kontrolując ich stan techniczny zmniejszamy ryzyko wystąpienia innych awarii podczas stopniowego pogłębiania zniszczeń wpływających na jakość pracy.

Poza tym, należy pamiętać o głównych elementach brony talerzowej takich jak rama, oś i piasty, ponieważ mimo, że są najmniej awaryjne to potrzebują odpowiedniej konserwacji w postaci przesmarowania smarem. To pozwala skutecznie wyeliminować nieprawidłowe tarcie w ruchomych podzespołach maszyny i tym samym zwiększyć ich trwałość.

Wybieraj części do brony talerzowej od zaufanych producentów

W bronie talerzowej często dochodzi do zużycia elementów roboczych, stąd też warto posiadać w swoim warsztacie kilka zapasowych części, aby móc je natychmiast wymienić. W ten sposób nie będziemy zmuszeni przerywać prac na polu i czekać na dostawę nowych komponentów.

Jeśli dojdzie do awarii któregoś z podstawowych elementów, którego nie mamy na stanie. Nic się nie martw. Obecnie producenci maszyn rolniczych gwarantują naprawdę szybką realizację zamówień na części zamienne. Drugą jednak sprawą jest ich jakość, a mianowicie wiele osób zwraca głównie uwagę na cenę, przez co często dochodzi do kupienia słabej jakości zamienników, które psują się po zaledwie kilku przejazdach.

Z tej racji, zalecamy szukać części w asortymencie od sprawdzonych producentów, gdzie również oferują tego typu zamienniki do bron talerzowych po atrakcyjnej cenie. W konsekwencji faktycznie pozbędziesz się problemu i będziesz mieć przez jakiś czas spokój z wymianą. Z pełnym przekonaniem możemy polecić Państwu firmę Brastal, która cieszy się dziś dużym zaufaniem wśród samych rolników.