KONTAKT

F.H.U.P. BRASTAL to dynamicznie rozwijająca się firma, która swoją działalność rozpoczęła w 1993 r.

Dane firmy

Location
Konstancin 1C
97-225 Ujazd, Polska
Phone
44 719 23 24
+48 606 704 737
Email
brastal@interia.pl

Obserwuj nas

Blog

pastwiska

Odpowiednia pielęgnacja użytków zielonych

Grunty trawiaste, takie jak łąki i pastwiska, są nieodzownym elementem krajobrazu rolniczego. Nie tylko dostarczają paszy dla bydła, ale również odgrywają kluczową rolę w cyklu życia wielu roślin i zwierząt. Jednakże, by takie obszary były produktywne i zdrowe, wymagają odpowiednich zabiegów agrotechnicznych. Przeanalizujmy więc, jakie są najlepsze praktyki w zakresie ich pielęgnacji.

Idealny czas na zabiegi pielęgnacyjne

Odpowiednie planowanie działań pielęgnacyjnych na gruntach trawiastych jest niezbędne do osiągnięcia najlepszych efektów. Wjazd maszyn rolniczych na te obszary w niekorzystnych warunkach, takich jak przymrozki, zastój wodny czy nadmierna suchość, może bowiem przynieść więcej szkód niż korzyści. Najlepiej rozpocząć prace pielęgnacyjne przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, kiedy warunki będą bardziej sprzyjające.

Podstawowe działania pielęgnacyjne dla użytków zielonych

Dwa główne zabiegi, które gwarantują zdrowy wzrost roślin na użytkach zielonych, to włókowanie i wałowanie.

Włókowanie to specyficzny proces, który ma na celu nie tylko usunięcie resztek starej darni, ale również wyrównanie wszelkich nierówności terenu, w tym kretowisk. Używając specjalistycznego narzędzia – włóki, można efektywnie pobudzić rośliny zielone do wzrostu. Włóka działa poprzez zagłębienie się w strukturę gleby w trakcie jej ciągnięcia po polu. Budowa włóki jest dosyć skomplikowana, a mianowicie składa się ona z ramienia, do którego przytwierdzone są sekcje robocze. Te sekcje wykonane z ciężkich elementów, takich jak belki czy koła – i mają za zadanie intensywnie oddziaływać na glebę. Im cięższe są te elementy, tym większy mają wpływ i skuteczność zabiegu.

Wałowanie natomiast jest niezbędne, szczególnie po okresie zimowym. W zimowych miesiącach pod wpływem obfitych opadów gleba ma tendencję do pęcznienia, co prowadzi do utraty jej zwięzłości. Skutkiem tego są uszkodzenia korzeni roślin. Dlatego zabieg wałowania staje się kluczowym elementem pielęgnacji, umożliwiającym przywrócić właściwą strukturę gleby. W zależności od rodzaju gleby i jej specyfiki można korzystać z różnych typów wałów uprawowych. Gładkie wały o dużej średnicy są idealne do większości zastosowań. Jednak w miejscach o kamienistej glebie polecamy użycie pierścieniowych wałów łąkowych, nazywanych też pryzmatycznymi.

Jaką maszynę wybrać dla gruntów trawiastych?

Dla gruntów trawiastych doskonale sprawdzają się wielofunkcyjne maszyny rolnicze, takie jak wał uprawowo-siewny H 6.2 WŁÓKA. Jego zdolność do jednoczesnego włókowania i wałowania czyni go kluczowym narzędziem na łąkach i pastwiskach. Wyposażony w specjalne siłowniki gwarantuje jednolitą wysokość pracy na całej swojej szerokości, co przekłada się na precyzyjną obróbkę powierzchni i osiąganie znakomitych wyników. Na dodatek, zaawansowane funkcje tego wału zwiększają zatrzymanie wilgoci w glebie i poprawiają jej strukturę.

Zatem, właściwa pielęgnacja użytków zielonych jest kluczem do ich produktywności i zdrowia roślin. Wybierając odpowiednie metody i narzędzia – możemy zapewnić, że łąki i pastwiska będą służyć nam przez wiele lat.