KONTAKT

F.H.U.P. BRASTAL to dynamicznie rozwijająca się firma, która swoją działalność rozpoczęła w 1993 r.

Dane firmy

Location
Konstancin 1C
97-225 Ujazd, Polska
Phone
44 719 23 24
+48 606 704 737
Email
brastal@interia.pl

Obserwuj nas

Blog

christian-holzinger-sveHkwrWNWg-unsplash

Czym jest brona talerzowa?

Dawniej do użyźniania gleby wykorzystywało się klasyczne urządzenia rolnicze, takie jak pług. Tego typu narzędzia opierają się na starym podejściu do technologii uprawy roli, dlatego też zostały one zastąpione broną talerzową, która znacznie uprościła pracę w dużych gospodarstwach rolnych. To przede wszystkim dzięki bronie talerzowej rolnicy mogą szybciej i efektywniej przygotować pole pod zasiew w tym zgniatać, spulchniać, przerzucać i mieszać glebę.

Brona talerzowa co to takiego?

Brona talerzowa to jedno z podstawowych maszyn rolniczych do zabiegów uprawy gleby po orce lub zbiorach. Podobnie jak pług jest ona narzędziem kierowanym przez maszynę dwukołową taką jak ciągnik lub traktor. Warto jednak zaznaczyć, że brona talerzowa nie wymaga od niej dużej ilości mocy. Zapotrzebowanie na moc maszyny dwukołowej zależy od wielkości brony talerzowej i warunków panujących na polu. Mówiąc dokładniej mniejsze talerzówki o szerokości roboczej 3 m mogą być ciągnięte przez traktory o mocy nawet 80 KM.

Talerzówka składa się z ostrych talerzy rozstawionych w dwóch rzędach oddalonych od siebie co około 800 mm na szerokiej ramie, wału doprawiającego i może być wyposażona w osobno amortyzowane nogi wraz z talerzem o mniejszej średnicy. Jeśli chodzi o kolejność osi talerzy, to zwykle w przednim rzędzie zamocowane są talerze uzębione a w tylnym pełne. Liczba okrągłych dysków zależy od szerokości posiadanego modelu brony talerzowej. Zazwyczaj na rynku można spotkać maszyny rolnicze z sekcją talerzy o długości 3m, 3,5m i 4m.

Zalety wykorzystania brony talerzowej

Konstrukcja brony talerzowej pozwala ustawić kąt pochylenia talerzy, tak aby talerze rozcinały i odwracały glebę na wyznaczonej głębokości. Co w przeciwieństwie do pługa nie było dotychczas możliwe. Co więcej brona talerzowa jest odporna na zapychanie się tarcz i może ściśle współpracować z różnymi typami wałów uprawowych, czy nawet siewnikiem poplonu. W efekcie po wykonaniu w glebie rowka można od razu umieścić w nim nasiona za pomocą siewnika, po czym zostaje on zasypany.

Możliwość połączenia dwóch narzędzi rolniczych pozwala zmniejszyć ilość przejazdów roboczych na polu, co z kolei skutkuje lepszymi warunkami do wzrostu i zapobiega pojawieniu się problematycznej podeszwy płużnej. Natomiast opcja dobrania do brony talerzowej konkretnego rodzaju wału uprawowego jest niezwykle istotna przy ciężkich warunkach, panujących na polu. W przypadku wilgotnej, oschłej lub kamienistej gleby standardowe wały rurowe nie sprawdzą się tak dobrze, jak wał packer, crosskill czy strunowy.

Do czego przeznaczono bronę talerzową?

Brony talerzowe to tak naprawdę maszyny rolnicze, które efektywnie zastępują pracę pługa. Przeznaczono je do płytkiej uprawy gleby po żniwach, gdyż posiadają stalowe uzębione talerze, potrafiące dokładnie wymieszać resztki pożniwne z glebą. W konsekwencji dają radę również pobudzić wzrost samosiewów, czyli roślin uprawnych.

To jednak nie wszystkie zadania talerzówki, a mianowicie do jej obowiązków zalicza się kruszenie brył, dogniatanie i zagęszczanie ziemi, usuwanie chwastów, mieszanie rozsianych nawozów mineralnych a także przykrywanie rozrzuconego obornika i nawozów zielonych.